Szkolenie kadry

Szkolenie kadry edukacyjnej w Niemczech

                          

           

W ramach projektu „Kompetencje bez granic” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wabar” w Barlinku 10 osobowa grupa związana z kształceniem zawodowym przez pięć dni (05 – 09 lipca) miała możliwość uczestnictwa w szkoleniu typu job – schadowing zorganizowanym przez partnera niemieckiego Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz koło Lipska. Uczestnikami byli nauczyciele z ZSiPO w Barlinku, ZSP w Drezdenku, oraz przedstawiciele lokalnych zakładów pracy.

            Pomimo ograniczeń związanych z obostrzeniami dotyczącymi pandemii COVID 19 Program pobytu był bardzo udany, Mieliśmy możliwość poznania systemu kształcenia zawodowego i bazy dydaktycznej w pracowniach szkolenia zawodowego.        

Na wszystkich uczestnikach bardzo duże wrażenie zrobiło obserwowanie pracy linii produkcyjnych w zakładach Volkswagen AG (Szklana Manufaktura) w Dreźnie i Porsche Centre w Lipsku. Poznaliśmy również cały cykl produkcji użytkowych pojazdów elektrycznych oraz kierunki rozwoju systemów parkingowych w Nussbaum Parking GmbH w Markranstadt k/Lipska.

            W ramach programu kulturowego mieliśmy możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc; w ekspresowym tempie zwiedziliśmy Drezno – obowiązkowo z przepięknym kompleksem pałacowym królów saskich (ale również polskich). W Lisku zwiedziliśmy centrum z mnóstwem kafejek i sklepów, muzeów, kościołów – połączenie historii z nowoczesnością. Oglądaliśmy panoramę Lipska i okolic z  91 metrowego Pomnika Narodów (miejsce bitwy w kampanii napoleońskiej). Dla fanów piłki nożnej atrakcją było obejrzenie stadionu Red Bull Arena w Lipsku (niestety tylko z zewnątrz). Pobyt minął bardzo szybko, ale w trakcie powrotu czekały na nas inne „atrakcje”  – przez całą drogę padał ulewny deszcz, a w wielu miejscach konieczne były objazdy z powodu zalania drogi.